Alumni
Name | Position | Time | next/current position |
---|---|---|---|
Bernhardt, Kaj | Pre-Doc | 2008 - 2012 | |
Bernhardt, Kristin | Technician | 2006 - 2016 | |
Bläsche, Juliane | Apprentice | 2007 - 07.2011 | CMCB Technology Platform, Deep Sequencing |
Buchanan, Luke | Pre-Doc | 09.2004 - 01.2009 | European Patent Attorney, Hertin & Partner, Berlin, Germany |
Choudhury, Rupam | Pre-Doc, Post-Doc | 10.2008 - 12.2018 | Post-Doc, AG Imhof, BioMedical Center, LMU Munich, Germany |
Ciotta, Giovanni | Pre-Doc | - 06.2015 | Associate Principle Scientist, AstraZeneca, Cambridge, UK |
Erler, Axel | Pre-Doc | 10 2003 - 04.2009 | Head Clinical Development & Licensing Organisation, Lonza, Visp, Switzerland |
Fleischer, Wiebke | Assistant to GL | 2010 - 2012 | |
Förster, Susann | Assistant to GL | 2002 - 2009 | Roche, Penzberg, Germany |
Friedrich, Anne | Post-Doc | 05.2002 - 07.2006 | |
Fu, Jun | Post-Doc | 2005 - 2017 | Shandong University - Helmholtz Institute of Biotechnology, Qingdao, China |
Glaser, Stefan | Pre-Doc | 04.2002 - 08.2005 | |
Gupta, Ashish | Pre-Doc | 2010 - 2016 | Staff Scientist, Bayer AG, Cologne, Germany |
Haruka Miyabara, Elen | Guest Scientist | 2018 - 2019 | Prof., Universade de São Paulo (USP), Instituto de Ciências Biomédicas, Brasil |
Hofemeister, Helmut | Post-Doc | 09.2006 - 06.2014 | Teacher, Martin-Andersen-Nexö Gymnasium, Dresden, Germany |
Huang, Fan | Pre-Doc | ||
Hu, Shenbioa | Pre-Doc | ||
Kolbe, Isabell | Technician | 2010 - 07.2017 | AG Meier, Experimental Dermatology, Guest group CRTD, Dresden, Germany |
Lubitz, Sandra | Pre-Doc | 08.2001 - 2007 | Vice President, Stem Cell Biology, Evotec |
Maresca, Marcello | Pre-Doc | 10.2002 - 06.2009 | Associate Director, Discovery Sciences Department, AstraZeneca, Mölndal, Sweden |
Nedelkova, Marta | Post-Doc | 06.2008 - 10.2010 | |
Müller, Doris | Technician | 12.2007 - 03.2013 | Dewpoint Therapeutics, Dresden, Germany |
Pagel, Anne-Kathrin | Assistant to GL | 2009 - 2010 | |
Petzold, Heike | Technician | Anne Grapin-Botton Group, MPI-CBG, Dresden, Germany | |
Roguev, Assen | Pre-Doc | 09.2002 - 05.2005 | Post-Doc, UCSF, San Franciso, USA |
Rupprecht, Michaela | Technician | AG Sieweke, Stem Cell and Macrophage Biology, CRTD, Dresden, Germany | |
Sakalar, Cagri | Pre-Doc | 08.2003 - 01.2008 | Assistant Professor, Genome and Stem Cell Center, Erciyes University, Kayseri, Turkey |
Sarov, Mihail | Pre-Doc | 10.2001 - 2006 | Group Leader Technology Development, MPI-CBG, Dresden, Germany |
Schaft, Daniel | Pre-Doc | 1998 - 2002 | Patent Attorney, Kanzlei Ullrich & Naumann, Heidelberg, Germany |
Schaft, Julia | Pre-Doc | 1998 - 2002 | Managing Director of BioRN, Heidelberg, Germany |
Seibert, Philipp | Pre-Doc | 01.2007 -10.2010 | Quality Control Laboratory Manager, Danone Nutricia - Early Life Nutrition |
Simsek, Senem | Pre-Doc | 12.2003 -12.2007 | Postdoctoral Researcher, Frazer Lab, UC San Diego, USA |
Singh, Sukhdeep | Pre-Doc | 2011 - 2017 | Bioinformatics Scientist, HZPC Potatoes, Groningen, Netherlands |
Tang, Jing | Technician | 2011 - 2016 | |
Testa, Guiseppe | Post-Doc | 10.2001 - 08.2005 | Professor, Dept. of Oncology and Hematology-Oncology, University of Milan, Italy |
Torres, Davi | Pre-Doc | 2010 - 2014 | |
Tsurkan, Sarah |
Technician, Pre-Doc |
||
Ventola, Lydia | Assistant to GL | 2014 - 2015 | CRTD, group of Ezio Bonifacio |
Walker, Madeleine | Technician | 2007 - 2015 | |
Wang, Hailong | Pre-Doc | Shandong University - Helmholtz Institute of Biotechnology, Qingdao, China | |
Wolkersdörfer, Jingwen |
Post-Doc | ||
Yin, Jia | Pre-Doc | 09.2010 - 05.2013 | Shandong University - Helmholtz Institute of Biotechnology, Qingdao, China |
Zhang, Qinyu (Rainy) | Pre-Doc | 03.2013 - 12.2018 | Post-Doc, Department of Microbiology and Immunology, Institute of Biomedicine, University of Gothenburg, Sweden |
Zhang, Youming | Post-Doc | 01.1997 -07.2008 | Professor, Shandong University - Helmholtz Institute of Biotechnology, State Key Laboratory of Microbial Technology, Qingdao, China |
Zhao, Senming | Post-Doc | 04.2004 - 10.2005 |
Undergraduates: Susan Koall (2007), Madeleine Teucher, Christa Haase, Tina Smejkal, Leo Schärfen (2016)
Graduates: Daniela Rölling, Tobias Geyer (2005), Katrin Neumann (2008), Haoying Zhang (2009), Christian Much (2012), Quinyu Zhang (2013), Laura Catalina Bohorquez (2013), Neha Goveas (2014), Julia Fakhiri (2014), David Brici (2015), Deepthi Ashokkumar (2016), Marvin Prein (2016), Sethuraman Subramaniam (2016), Ivan Mikicic